S Lamou proti trudomyslnosti – 4. část

S Lamou proti trudomyslnosti IV – Rozvíjejte se online, z CD nebo z knížek

Jak se teď vlastně nezbláznit? Zaměstnat mozek a třeba i tělo. Vytvořit si zdravé rutinní návyky. Pomohou vám lépe překonávat stereotypní období s nízkou mírou motivace. Vytvoří motivační pole. A dobrý návyk si můžete nadále nést do dalšího života, až se situace zase zklidní.

Chtěli jste se naučit něco nového nebo své dosavadní znalosti a dovednosti zlepšit, posílit? COVID-19 je pěkná mrcha, ale dala nám prostor, který jsme nikdy v životě neměli. Jsem si samozřejmě vědom, že jsou tací, kdo mají naopak práce nad hlavu, a nesmírně si jich vážím. A rozhodně jsem pro podporu pomocných projektů, jako je šití roušek, doučování, donáška nákupu nemohoucím atd. A být s nejbližšími, cenit si každé chvilky.

Přesto vám ale může nějaký čas zbývat. Můžete ho využít k seberozvoji. Ten přinese hned minimálně dvojitou hodnotu:

  1. Zábavu a zdravý návyk v obtížné, společensky prázdné době. Něco, co vás na chvíli pohltí.
  2. Naučíte se něco, co vám dá další možnosti (hudba vám dá prostor k prožití něčeho výjimečného, cvičení utuží tělo…)

V některém z příštích článků se zaměřím na vytváření zdravé rutiny – času, prostoru, pomůcek, motivačních bodů. Nyní se podívejme na to, do čeho se vlastně můžeme pustit. Nejen internet skýtá velké množství zdrojů například k(e)…

1. ….studiu.

I. Vzdělávací kurzy online (například jazykové)

Většinou se jedná o videokurzy (pokud půjde internet, poběží i bez lektora, nemají omezenou kapacitu) doplněné o instrukce, cvičení a výzvy, nezřídka interaktivní cvičení s vyhodnocením. 

Někdy jde sehnat kurz s online lektorem, to bude do jisté míry fungovat i nyní. Na druhou stranu vím z vlastní praxe, že teď to paradoxně moc nejde, protože přes den nemám na online spojení prostor, kvůli dětem.

Zatím to jde. Ještě fungují sítě. Využijte toho. Pokud fungovat přestanou, i tak lze pokračovat, protože máme…

II. …kurzy jako audioknihy

Často se jedná o učení původně určené především do auta. 

Například u jazyků jde mnohdy o zásobárnu slovíček k různým tématům, v některých případech postupně přibývá gramatika, často formou vět. 

III. …kurzy v podobě klasických knih a elektronické knihy ke stažení.

Existují nejrůznější kurzy pro samouky, populárně naučné knihy a podobně. Forma kurzu je výhodná hlavně proto, že máte mapu růstu.

IV. Videa například na YouTube

Na YouTube a dalších platformách je řada videí, kde můžete zdokonalovat slovní zásobu, porozumění, vychytávat konkrétní jazykové jevy. Připravují je nadšenci z řad profesionálů i amatérů. Kvalita může kolísat, ale každý si vybere, co mu vyhovuje.

V. Kartičkové systémy na slovíčka a jazykové aplikace na bázi hry

Existuje řada aplikací na telefony, kde můžete svůj jazyk zlepšovat. Základem je slovní zásoba. Osobně nedám dopustit na kartičkové systémy, které pomáhají dostat slovíčka do své dlouhodobé paměti. Používám program Anki, který má řadu výhod, ale pro začátečníka může být malinko komplikovanější. nedám na něj však dopustit a sám ho využívám už přes deset let.

Na trhu jsou desítky, možná stovky možností, pro Android například Lexilize Flashcards, Memrise a další. Na toto téma přichystám samostatnou sérii článků.

Marek Vít z portálu Help For English momentálně otevřel svůj velmi zdařilý komerční projekt na zdokonalování angličtiny, EnglishMe.

VI. Pokud můžete, studujte v tandemu

Můžete se při studiu povzbuzovat s kamarády online nebo s někým doma. 

VII. Vzdělávací hry na mobilu

Kromě jazykových poloher typu Duolingo se můžete rozvíjet pomocí třeba pomocí různých kvízů.

Mám v oblibě a kdysi jsem si vytvořil příjemný návyk na hru Světová geografie. No, snad to ještě k něčemu bude. Se svými malými syny jsme zase hráli obdobnou hru o zvířatech, Animal Kingdom. Budete zírat, co si děti všechno zapamatují.

Pokud se chcete dovzdělat v medicíně a umíte anglicky, můžete vyzkoušet například aplikaci Teach Me Anatomy.

Píšu zde o aplikacích pro Android, ale řada podobných her bude určitě k dispozici i pro jablíčkáře.

2. …výtvarnému umění

I. Online kurzy 

Poslední dobou mě uchvátil zejména španělský výukový portál Domestika. Kurzy tam hlavně ve výprodejích stojí pár desítek korun a už je máte k dispozici navždy.

Je třeba umět buď anglicky (videa jsou opatřena titulky) nebo španělsky, což je rodný jazyk většiny přednášejících. Na první stranu nevýhoda, na druhou vlastně mnohonásobná hodnota, protože pochytíte ještě cizí jazyk. Koupil jsem si už několik kurzů a některé jsou výborné. Můžete se učit buď klasické výtvarné techniky nebo práci s digitálními nástroji. K dispozici je rovněž řada doprovodných materiálů ke stažení a vytisknutí. Velmi doporučuji!

Z dalších zmíním například různé fotokurzy, vzdělávací portály Udemy nebo SkillShare.

Spousta kurzů je k dostání i v češtině, třeba na portálu Kurzy pro radost.

II. Videa na YouTube

Během toho prvního roku od loňského dubna, kdy jsem začal malovat a kreslit, jsem si na YouTube přihlásil odběr řady kanálů profesionálů a dalších nadšenců, které vám vysvětlují různé techniky malby a kresby, teorii, dají praktické tipy a referují o materiálech, které používají.

III. Klasické a elektronické knihy

Na trhu najdete spoustu literatury s instrukcemi, jak kreslit, malovat, jak vnímat perspektivu… Leccos jde sehnat ve formátu PDF.

3. …hudbě

V dnešní době jsou k dispozici také online videokurzy kurzy hry na hudební nástroj, kurzy, jak číst noty, kurzy zpěvu a řada dalších možností. Mnohé techniky učí i slavní muzikanti (například Carlos Santana).

No jo, jasně, pokud se nebavíme o zpěvu nebo teorii, tady budete potřebovat hudební nástroj. Nebo se naučte stříhat videa a můžete hudebníkům pomoci s videoklipem 😉

4. …tvůrčímu psaní 

Možná se už dávno chystáte napsat knihu! Existují různé online kurzy a literární komunity. Tam můžete svá díla sdílet, komunikovat s ostatními a podobně. Kdysi bylo i pár projektů, kde lidé mohli psát příběh společně.

Kromě online zdrojů jsou na trhu také publikace o tvůrčím psaní. V češtině například Markéta Dočekalová, René Nekuda, překlad knihy od Stephena Kinga.

U psaní je výhoda, že k tomu nic zvláštního nepotřebujete. Prostě vezměte papír a pero a můžete se do toho pustit. Nebo noťas. Samotné psaní básní, příběhu, naučné knihy, čekoholi vás pak pohltí, posune. A nejlíp se člověk učí samotnou praxí.

5. …pravidelnému protahování těla

Jóga, tai-či, cvičení na zpevnění kritických částí těla a podobně. Vím, že je toho na internetu spousta, zase jsou k sehnání i knihy. A tady na vás budu mít prosbu. V tématu se neorientuji, ale sám o něčem přemýšlím. Dáte mně a ostatním také své tipy? 🙂

6. …průzkumu dalších možností na internetu

Mnoho komerčních subjektů uvolnilo své jindy placené projekty zdarma (například Fraus, Oxford University Press). Když se rozhodnete do něčeho pustit, určitě objevíte spoustu dalších užitečných materiálů. Dejte mi o nich vědět do komentáře.

7. …dobrému skutku

Udělejte něco pro ostatní! 

– můžete třeba načíst svou oblíbenou knihu a pomoci neslyšícím… způsobů je spousta

– píšeš vlastní hudbu? Nahraj ji a sdílej, Márdi z Vypsané fixy třeba na svém facebookovém profilu hraje akusticky své písně a dává k dispozici akordy 🙂

Můžete se naučit základy programování a vyvinout užitečnou aplikaci pro mobily. První krok můžete učinit třeba s výukovým projektem ZČU v Plzni Jak rozvíjet informatické myšlení.

Nebo se naučte šít a vyrábějte roušky pro své okolí, je jich pořád potřeba dost a dost.

Směrů osobního rozvoje je spousta a určitě jsem nepokryl zdaleka všechny. Jaké zkušenosti máte vy? Znáte nějaké hodně dobré materiály, které doporučíte? Pustili jste se už sami do nějakého projektu? Napište mi na Facebook nebo do komentářů.

 

Napsat komentář