S Lamou proti trudomyslnosti – 1. část

1. část: Hrajte stolní hry

Opatření proti Covid-19 zavřela školní instituce, nově i kulturní centra, sportoviště, znemožnila lidem, potkávat se ve větších skupinách. Nikdo neví, jak dlouho kromě těch avizovaných 30 dnů budeme zavřeni doma, občas se k plošným restrikcím přidá ještě nevlídné počasí či nějaké zdravotní komplikace, které nám znemožní jít ven.

Rozhodl jsem se sepsat pár tipů na boj proti trudomyslnosti. Začnu dnes dobře dostupnými stolními hrami. Vycházím ze situace, že jste doma buď s malými dětmi (moje děti mají 5,5 a 3,5 roku), v páru, nebo sami. Hry jsem tedy rozdělil do tří skupin, podle počtu a věku hráčů.

S většinou her mám zkušenosti, případně je mám i doma. Jsou osvědčené. Samozřejmě existuje i celá řada dalších her, takže pokud si tady nevyberete, nebuďte smutní.

1. Toto hraju s dětmi ve věku 5,5 a 3,5 roku:

Dobble (hrajeme dospělé, jsou i dětské)

Rychlá postřehovka v různých obrázkových verzích. Naučíte se během minuty. Lze obměňovat, je k dispozici několik herních variant. Rozvíjí soustředěnost, postřeh, krátkodobou paměť.

Veverčáci

Veverky si musí zapamatovat, co je na kartičkách. Získávají oříšky. Rozvíjí krátkodobou paměť, pro menší děti lze trochu zjednodušit.

Záchod

Balanční hra stará jako figurky na člobrďo. Rychlá zábava, učí senzomotoriku, soustředěnost.

Veselý statek

Hodně vylepšené, atraktivní pexeso. Zaháníte zvířátka do stodoly tím, že odhalujete páry karet jako v pexesu.

Grabolo (my máme verzi Krtek)

Postřehovka. Hledáte karty se shodným symbolem a barvou. Všichni najednou. Kdo po správné kartě nejdříve „grábne“, získává ji.

Kde je myška

Hledáte schovanou myšku a trénujete tak paměť. Můžete hrát s prcky.

Silenzio

Zábavná postřehovka. Podle toho, jaké zvířátko je na kartě, dělají děti různé zvuky a gesta. Je to sranda a lze snadno upravit i pro mladší.

Děti z Carcassone

Moc pěkná hra s přidáváním dílků na hrací plán, tvořením cest a umisťováním figurek. Trénuje smysl pro celistvost, logiku a trošku i předvídavost a strategii. Mladším můžete pomáhat.

Diamant

Sbírání diamantů při jednoduchých výpravách do jeskyní. Ty jsou plné nebezpečí. Rozdělujete si nalezené diamanty a za sebe se rozhodujete, jestli chcete riskovat další postup i přes případnou ztrátu dosud nasbíraného pokladu. Vše můžete pak bezpečně ukládat do malých truhliček. Učí rozhodování se, najít míru mezi riskováním a jistotou.

Kloboučku, hop

Tuhle hru jsem klukům pořídil trochu z nostalgie. Střílíte z katapultu kónické kloboučky na ležatý terč. Bodujete. Učí motoriku.

Speed Cups

Rychlé kalíšky. Každý hráč jich má pět v různých barvách. Na kartě jsou různé předměty řazené do řad či sloupců podle barev (na sebe naskládané různě barevné kopečky zmrzliny, za sebe řazené vagóny vláčku atd.). Kdo seřadí správně kalíšky podle barev, cinkne na zvoneček. Nejrychlejší bere kartu. Učí postřeh, barvy, logiku posloupnosti. U nás učí i toleranci a nesobeckost, protože staršího syna občas musím krotit, aby mladšímu dal čas vše seřadit a nechal mu aspoň nějakou kartu 😀

Hello Dino

Skvělé pro děti, které milují dinosaury. Hezká variace na pexeso, kdy se snažíte zapamatovat, ve kterém vajíčku je ukryto které dinosauří mládě (podle barev). Sbíráte barevné žetony s dinosaury. Procvičuje krátkodobou paměť.

BrainBox – Moje první obrázky

Na kartě je obrázek, který si snažíte za určenou dobu zapamatovat (jsou tam přesýpací hodiny, ale můžete si nastavit jiný čas). Po otočení karty dostávají hráči otázky k obrázku. V originále se hází kostkou a podle čísla na ní se přečte daná otázka. Já se menších dětí ptám na všechno možné, co je buď v otázkách nebo mě napadne, adekvátně věku. Zase procvičuje krátkodobou paměť, ale také soustředěnost.

Story Cubes – Příběhy z kostek

Kostky s jednoduchými obrázkovými symboly. Většinou se hrají tak, že ze symbolů, které padly na kostkách, vymýšlíte příběh. Podporuje obrazotvornost, tvořivost, práci s jazykem, schopnost respektovat ostatní a obecně hru či práci v týmu.

Tik Tak Bum Junior

Mezi hráči koluje tikající časovaná bomba. Hráč vysloví slovo spadající do určité kategorie podle karty (například na ní může být vyobrazená kuchyň a vy vyjmenováváte vše, co tam lze najít, dělat atd.), pak bombu předá. Komu bouchne v ruce, bere si kartu jako trestný bod.

Cink Junior

Na stole se postupně objevují karty klaunů. Pokud se ukáží dva stejní najednou, hráč, který první zacinká na zvonek uprostřed stolu karty získává. Cvičí postřeh.

Pexeso

Stará známá věc. Hledáte shodné kartičkové páry. Krátkodobá paměť.

Drop It

Podle určitých pravidel vhazujete mezi dvě desky tvary různých barev. Smysl má tak od 5 let, pro mladší můžete zkusit nějak zjednodušit.

Batik

Rychlá hra s vhazování podmořských živočichů mezi dvě průhledné desky, do jakéhosi akvárka. Cílem je, aby se vaše zvířátko vždy vešlo do akvárka celé a nevyčuhovalo. Jinak prohráváte kolo. Cvičí motoriku a trošku i jakousi strategii a smysl pro rozměr, tvar a  prostor.

Šťastný candát

Rychlá akční sranda. Každý hráč dostane sadu karet s úkoly. Ty vždy spočívají v tom, najít u stolu někoho, kdo má stejnou kartu a splnit s ním společně úkol, například ťuknout o sebe pěstmi, dát si placáka, zatočit naproti sobě prstem a pak si prohodit místa. Po splnění úkolu smíte kartu zahodit. Všichni hrají ve stoje a najednou. Zábava pro všechny.

Zvířátko na zvířátko

Umisťujete na sebe různá dřevěná zvířátka, nesmí spadnout. Cvičí motoriku. Pro prcky.

 

Se starším chci zkusit:

Quoridor

Hráči se snaží dostat figurky na protilehlou stranu herního plánu. Vyhýbáte se překážkám a sami je kladete do cesty soupeři. Procvičuje strategii.

Šachy

Dají se hrát už od časného věku. Procvičují logické myšlení, koncentraci, strategické myšlení, trpělivost.

 

2. No, a co když jste doma sami? Bystření smyslů, hry pro 1 (hlavolamy):

Logeo Profi

Skvělá logická hra, kde umisťujete barevné tvary do mřížky podle zadání. S počtem kol roste obtížnost. 

Tip Over

Snažíte se využívat sloupky různé výšky, abyste se bez doteku země dostali z jedné pozice na druhou. Opět postupně roste obtížnost.

Titanic (Smart Games)

Zachraňte všechny tonoucí! K dispozici máte různě velké a různě postavené čluny, pohyb je omezen. Opět spousta zadání s rostoucí obtížností.

…a další hry z edice Smart Games… podobný princip

 

3. A možná nemáte děti, ale jste na to doma dva. Hry pro 2 hráče:

Kupferkessel / případně nová verze Glastonbury

Skvělá a originální hra, kde sbíráte ingredience pro kouzelné lektvary, již nasbírané si musíte pamatovat. Osobně mám raději starší verzi (Kupferkessel), ale už není k sehnání. Procvičujete strategické myšlení, paměť.

Ligretto

Superrychlá postřehovka, kde usilujete o to, abyste se zbavili karet ze svého Ligretto balíčku. Na stole se z vašich karet tvoří postupky v různých barvách. Počítají se karty, kterými jste přispěli do této společné zóny, odečítají se karty, které vám zbyly v kritickém balíčku. Všichni hráči hrají najednou.

Quarto

16 dřevěných figurek míchá vždy v jedinečné kombinaci 4 vlastnosti – světlá/tmavá barva, nižší/vyšší, hranatá/kulatá, s ďolíčkem či bez. Chytrým umisťováním se snažíte získat takzvané „quarto“, tedy buď řadu, diagonálu nebo čtverec čtyř figurek se shodnou vlastností. Vtipné je, že ve hře vybíráte další figurku pro soupeře, ne pro sebe. Velmi dobré!

7 divů světa DUEL

Luxusní hra pro dva hráče, možno dokoupit i rozšíření, až vás základ omrzí. Budujete civilizaci a snažíte se převálcovat soupeře vojensky, vědecky nebo ekonomicky. Budujete velké stavby a získáváte různé výhody. Hraje se na body, pokud se nikomu nepodaří zvítězit vojenskou silou. Velmi pestré, originální a zábavné.

Timeline

Do časové osy postupně řadíte karty událostí. Tím se jich zbavujete. Hra nabírá na obtížnosti s přibývajícími kartami v časové ose. Pochopíte během deseti vteřin. Příjemně jednoduché v pravidlech, ale dobrá výzva z hlediska vědomostí. Naučíte se chápat dějinné události více v souvislostech.

Machi Koro

Stavíte město z karet. Pomáhají vám kostky a nákup správných budov. Plníte úkoly. Jednoduché, příjemné, má i rozšíření.

Set

Logická hra, ve které na ploše hledáte sady tří karet se stejnými nebo naprosto odlišnými parametry. Bystří logiku i postřeh.

Dominion

Právem populární hra, ve které si stavíte, ladíte a vyvažujete balíček karet svého panství. Samostatné hry doplňuje řada rozšíření v různých kvalitách. Jednoduché na naučení. Zábava na hodiny. 

Poštovní kurýr

Hra, ve které propojujete města na mapě poštovními trasami a plníte různé úkoly. Velmi příjemná, dnes už vlastně klasická záležitost.

Pilíře Země

Hra podle historického bestselleru Kena Folletta. Snažíte se mít největší podíl na vybudování slavného chrámu. K tomu využíváte své dělníky a stavební materiál. 

Abalone

Logická hra, ve které vytlačujete kuličky soupeřovy barvy z hracího plánu získáváním převahy v řadách.

Wings of War

Originálně pojatý vzdušný letadlový souboj.

Hej, to je moje ryba!

Jsi tučňák, se s tim smiř! Volbou správné kry, na kterou vstoupíte, získáváte ryby. Pozor, můžete se ale také odříznout na místě, odkud už se nedostanete!

Scrabble

Klasika ve světě slovních her. Zlepšuje jazykovou výbavu, ale také strategické myšlení.

Amos

Kostky s písmenky, v podstatě takový rychlejší scrabble. Existují i verze v jiných jazycích a matematická verze.

Qwirkle

Umisťováním svých dřevěných žetony se symboly do řad a sloupců získáváte body. Ve dvou je i vyšší pravděpodobnost, že na vás vyjde správný žeton, je tu větší šance. Jedna z her, která kdysi posbírala pár ocenění.

DaVinci Code

Správnou strategií se postupně snažíte odhalit soupeřův číselný kód. Rozvíjí logiku a strategické uvažování.

Černé historky

Na začátku se dozvíte konec 🙂 Otázkami na ano/ne se snažíte přijít na to, co vedlo k určité události. Učí dedukci, eliminaci, správné formulaci otázek.

Zahrada

Z různě tvarovaných a velkých dílků sázíte truhlíky do svých záhonů a získáváte za to body. Esteticky velmi zdařilé.

Kde leží Uppsala / Kulíkov /Řáholec / Honolulu

Umisťujete vůči sobě karty s různými lokacemi ve vzájemném vztahu podle geografické šířky nebo délky. Učí kontextuální geografii a poznávání míst.

Různé vědomostní hry (Desítka, Česko/Evropa/Svět, AZ Kvíz, Fauna/Země, Umí prase létat?…)

Různé herní systémy, různá témata, procvičování a rozšiřování znalostí. Herně většinou velmi jednoduché, ale nemusí být nudné, jak naznačuje nejen populární AZ kvíz, ale také například poměrně nová Desítka.

Většina únikových a detektivních her (Unlock!, Sherlock, Únikovka, Exit, Změňte osud, Escape Room a další)

Únikové a detektivní hry existují i ve stolní podobě. Často je může hrát i jeden hráč, ale míra zábavy není taková, kouzlo tkví většinou v tom, že v rámci týmu každý přispěje něčím jiným. Většina z těchto her jde hrát pouze jednou, můžete si je s někým vyměňovat.

Kooperativní hry (namátkou: Pandemic (sic!), Záchranáři, This War Of Mine, Arkham Horror…)

Společné plnění mise je velmi oblíbené. Můžete mít různé schopnosti a role, nejdůležitější je ale schopnost týmové spolupráce a umění přijímat správná rozhodnutí. Zábava na dlouhé hodiny. Her je spousta a často mají vydařená rozšíření.

 

Přeji hodně sil a taky zábavy. Zní to divně, ale možná to nucené zastavení na chvíli prostě potřebujeme. Příště se podíváme na další techniky, jak i bez míče trudomyslnosti čelit 🙂

Napsat komentář