Vydatná denní porce angličtiny zdarma online i v aplikaci

Když se řekne The Free Dictionary, nejedná se pouze o jeden z mnoha slovníků přístupných zadarmo na internetu. Ano, kvalitní výkladový slovník tu najdete. Služba ale nabízí daleko víc. Denní inspiraci v angličtině – drobné jazykové hry, slovo dne, citáty, zajímavosti o osobnostech, idiomy. Servírováno dle libosti ve webové verzi, mobilní aplikaci, případně jako novinky v emailu.

Slovníku, který spojuje data z mnoha kvalitních slovníků dostupných na internetu, se budeme věnovat v jiném příspěvku. Dnes nás zajímá, co vše stránky nabízejí navíc. Je toho pěkná porce. Pokročilejším studentům doporučuji The Free Dictionary jako luxusní zdroj denně dávkovaných podnětů ke studiu nebo udržování jazykové zdatnosti.

Pestrost nabídky vidíme už na úvodní stránce webu. Pokud se na web přihlásíte, rozložení domovské stránky si potahováním komponent a tlačítky ozubených koleček můžete libovolně upravit (viz Customize Your Homepage).

Ti ostřílenější už vědí, že studium jazyka je celoživotní štace. Vždy je prostor, kam se dál vyvíjet. Bez motivace jazyk prakticky využívat se znalost ukládá ke spánku v záhybech na dně šedé kůry. Potřebujete tedy podněty, které vás udrží v kondici a ještě dále rozvíjí.

Překonali tu počáteční dřinu, než jste začali rozumět textům v cílovém jazyce? Pak je tu jedna velmi chytrá a fungující strategie – používejte jazyk jako prostředek přístupu k dalším informacím. Témata? Vaše profese, koníčky, ale i všeobecný přehled či relax.

Ohó. Tak jdeme na to.

Citát dne (Quotation of the Day)

Tohle je zkrátka fajn. Portál pro vás každý den vybere zajímavý citát. S proklikem na profil autora a možností debaty.

blog-thefreedictionary-newsletter-4

Slovo dne (Word of the Day)

Výňatek ze slovníku. Definice, výpis synonym, věta s příkladem použití.bez-nazvu

Idiom dne (Idiom of the Day)

Ustálenou frázi si portál postupně loví ze své databáze. Zajímavost výběru tak trochu kolísá, ale vzhledem k frekvenci volby je to celkem pochopitelné.

Přiřazování výrazů s podobným významem (Match Up)

Drobná hra pro pokročilejší čtenáře. Portál vyhodnotí, jak správně přiřadíte výrazy v levém sloupci k pěti ekvivalentům vpravo. Procvičíte si nejen znalost slovní zásoby, ale také zdatnost ve slovotvorbě, logické uvažování a schopnost dovozování.

Výrazy s opačným významem (Mismatch)

Match Up naruby. Pomáhá znalost předpon, přípon, převzatých výrazů, pasivní znalost čerpaná z četby.

Šibenice (Hangman)

Známá jednoduchá hra, ve které hádáte jednotlivá písmena. Jen ten, kdo je uhádne včas, unikne katově oprátce. Na konci je samozřejmě proklik na detail slovíčka.

Narozeniny slavné osobnosti (Today’s Birthday)

Tak kdopak se nám v tento den narodil? Výročí narození bratrancovy tchýně vám to nepřipomene, ale dozvíte se spoustu informací o inspirativních lidech.

blog-thefreedictionary-newsletter-3

Stalo se v tento den (This Day in History)

A čím se dnešní den otiskl do dějin? Bude tu samozřejmě vždy vybrána jen jedna událost.

Významný den (Today’s Holiday)

Žijeme si tu na tom svém desetimilionovém pískovišti a často nevidíme ani za roh, natož na druhou stranu glóbu. Nuže, nahlédněme.

Článek dne (Article of the Day)

Další inspirativní text s pugétem odkazů. Krása střídá nádheru.

blog-thefreedictionary-newsletter-2

Náhodná otázka z gramatiky (Grammar Quiz)

Zaškrtněte odpověď na otázku z anglické mluvnice. Odeslat. Jak jste dopadli?

Denní lekce z mluvnice (Daily Grammar Lesson)

Drobná i větší gramatická témata, servírovaná jako digestiv.

Co vám dnes předpovídají hvězdy (Horoscope)

Ať už na hvězdné konstelace věříte či nikoliv, vždy se jedná o vzdušný, příjemně srozumitelný text.

Slovní huba (Wordhub)

Hra, ve které se z několika vybraných písmen snažíte poskládat co nejvíce platných anglických slov. Máte na to dvě minuty.

Rozumíte bzučení? (Spelling Bee)

Další profláklá hra. Zvolíte si level a podle něj uslyšíte slovíčko. To vpište do připraveného rámečku. Pomoci vám může definice, včetně slovního druhu.

 

Za každou dohranou hru a přečtený článek dostáváte body, vyjadřující, jak moc jste dnes obohatili svůj mozek. Někomu tahle drobná gamifikace třeba pomáhá, tak proč ne.

Bojíte se, že zkrátka nestihnete pravidelně sledovat další webovky? Můžete se přihlásit i k odběru denního obsahu. Přijde vám e-mailem. Když vás něco zaujme, kliknete si a je to.

A kromě toho, všimli jste si při prohlížení úvodní stránky TFD těch hojných možností vyhledávání výrazů ve slovnících? Není nabídka vlevo možná až strašidelně obsáhlá? Kdo se bojí, nesmí do slovníku. Brzy přinesu tipy i pro tuto část webu.

Stránka The Free Dictionary je hodně komplexní. Líbí se vám některé její funkce? Znali už jste ji? Myslíte, že ji využijete? Víte o nějakém podobném užitečném webu? 

 

Napsat komentář